مقایسه آسیاب دستی با آسیاب برقی

مقایسه آسیاب دستی با آسیاب برقی

آسیاب دستی در گذشته در اکثر خانه ها وجود داشت و امروزه آسیاب برقی جایگزین آن شده اند. انواع آسیاب برقی در طرح ها و کارایی های مختلف تولید شده اند که شما برای هر کسب و کاری می توانید آسیاب برقی مختص به ان کار را تهیه کنید و علاوه بر اینکه در وقت و زمان صرفه جویی کنید با به حداقل رساندن نیروی انسانی کار خود را پیش ببرید و نتیجه ی شگفت انگیز و بسیار متفاوت تری نسبت به گذشته خواهید داشت.در این مقاله به مقایسه آسیاب دستی با آسیاب برقی می پردازیم . با ما همراه باشید.

معرفی آسیاب دستی سنگی

شاید بسیاری از شما ، با آسیاب دستی آشنایی نداشته باشید و درک آسیاب کردن مواد با سنگ برایتان کمی مشکل باشد. آسیاب دستی معمولا دو قطعه سنگ گرد تراش داده شده است که روی هم سوار می شود . دو سوراخ بر روی قطعه بالایی و یک سوراخ بر روی قطعه پایین آسیاب دستی وجود دارد.

قطعه چوبی با طولی در حدود 30 سانتی متر در داخل سنگ آسیاب، ثابت شده است.در آسیاب دستی همیشه قطعه پایینی ثابت و قطعه بالایی در حرکت است و باعث آسیاب شدن مواد می شود.

روال کار آسیاب دستی

 • طراحی این دستگاه با سنگ است بطوری که دو سنگ روی هم سوار می شوند
 • در حاشیه سنگ بالایی سوراخی دیگری وجود دارد چوبی به طول حدود 20 سانتی متر در آن ثابت شده است این چوب به عنوان دسته آسیاب عمل می کند . باید با نیروی انسانی چرخانیده شود. به هنگام کار با دستگاه آسیاب دستی از قطعه چوب روی سنگ  برای به حرکت در آوردن قطعه سنگ بالایی استفاده می گردد .
 • قطعه چوبی سومی نیز وجود داردکه در واقع بین دو قطعه چوب نام برده شده قرار دارد و در واقع اهرمی برای ثابت نگهداشتن فاصله دسته چرخاننده و چوب وسطی می باشد تا از گشاد شدن سوراخ قطعه بالایی جلوگیری نماید .
 •  همزمان با حرکت قطعه سنگ بالایی گندم از سوراخ وسط  به تدریج ریخته شده تا با قرار گرفتن آن بین دو سنگ آرد شده و از حاشیه بین دو سنگ بیرون می آید.

کار با آسیاب دستی سخت و دشوار بود . نیاز به زمان زیاد و نیروی انسانی بود . کم کم نام آسیاب برقی و سهولت استفاده از آسیاب برقی مانند قدرتی شگفت انگیز عمل کرد و علاوه بر صرفه جویی در زمان و نیروی انسانی یک آرد یکدست و کاملا پودر شده را نیز تحویل می داد. این بود که امروزه کمتر کسانی از آسیاب دستی استفاده می کنند و آسیاب برقی جایگزین قدرتمندتر و به صرفه تری به شمار می رود.

برای مشاوره رایگان با کارشناسان شرکت توس شکن خراسان با شماره های زیر تماس بگیرید و یک انتخاب هوشمندانه داشته باشید.

تماس-با-ما

آسیاب دستی جدید

در نوع جدید تر آسیاب های دستی نیز باید با دست به دسته آسیاب نیرو وارد کرد تا تیغه ها به چرخش در آیند و مواد داخل آسیاب کامل خرد و به پودر تبدیل شود.

طراحی آسیاب های دستی نیز متنوع است و بسته به درجه آسیاب میزان نیرو و زمان آسیاب شدن تعیین می شود. اما از انجایی که آسیاب مواد نیازمند نیروی انسانی و وقت است قطعا آسیاب کردن نیازمند زمان و انرژی است.

 

معرفی آسیاب برقی

قطعا بهترین ویژگی آسیاب برقی راحتی و آسودگی کار با آن نسبت به آسیاب دستی است . در واقع  کاری که باید انجام دهیم تنها پرکردن ظرف یا هوپر طراحی شده برای ریختن مواد آسیاب ، تعیین درجه‌ی آسیاب و روشن کردن دستگاه است. بعد از چند ثانیه مواد تازه آسیاب شده با عطری شگفت انگیز آماده است.

اولین و ساده ترین نوع لوازم خانگی برقی، آسیاب برقی بود که مورد برسی قرار می گیرد. آسیاب های برقی معمولا به آسیاب یک دو سه نیز مشهور هستند . آسیاب برقی در ابتدا برای سیب زمینی، پیاز، مغز گردو، برنج، ادویه و اجسام غیر سخت بکار می رفت .

در واقع می توان بیان داشت در آسیاب برقی اساس کار تمامی آسیاب ها با کمی تفاوت مثل هم می باشد.در آسیاب های برقی از موتور برای به چرخش در آوردن تیغ جهت خرد کردن مواد داخل کاسه مخصوص استفاده می شود.

معمولا آسیاب برقی دارای سرعت زیادی می باشد ولی در مقابل آن قدرت کمتری دارد، در آسیاب برقی نیز نسبت به دستگاههای دیگر نیز مانند آبمیوه گیری و مخلوط کن به قدرت بیشتری برای خرد کردن مواد داخل کاسه نیاز می باشد.

موتور دستگاه آسیاب برقی بیشتر زیر فشار است به همین علت باید سه ثانیه کار کرد و سه ثانیه استراحت داد. بستگی به طراحی آسیاب ،برخی از آسیاب ها با فشار درب و برخی توسط یک پدال پلاستیکی و یا یک میکروسوییچ روشن و با رها کردن آن خاموش می شوند.

موتور آسیاب برقی معمولا از نوع یونیورسال می باشد برای اینکه عمل ترمز مغناطیسی در آسیاب برقی انجام گیرد، سر و ته بالشتکها توسط میکروسوییچ ها به برق اصلی وصل می شوند.

تیغ آسیاب ها مانند یک چاقوی آشپزخانه تیز و برنده می باشند و جوانب و احتیاط در کار برد آنها باید رعایت گردد. برای اینکه نفوذ مواد غذایی به زیر تیغ، آن را به طرف بالا بلند نکند و باعث برخورد قسمت فوقانی تیغ با درب نشودتیغ از کوپلینگ جدا نخواهد شد.

 در آسیاب برقی موتور توسط ترمز مغناطیسی از حرکت می ایستد، هنگام ترمز موتور تکان شدیدی داشته و ضربه ای به بدنه وارد می کند که ممکن است محل بسته شدن پیچ موتور به بدنه را بشکند، به همین دلیل موتور فقط توسط لاستیک لرزه گیر بین بدنه های آسیاب قرار می گیرد.

قبل از خرید دستگاه آسیاب مناسب برای کسب و کار خودت با کارشناسان مشورت کنید.

مقایسه آسیاب دستی و آسیاب برقی

آسیاب برقی با تکنولوژی به روز تر قطعا گزینه مناسب تری است اما مقایسه آسیاب برقی و آسیاب دستی، به شما در کارایی دستگاه آسیاب انتخابی ،و هزینه ای که می خواهید صرف خرید آسیاب کنید ، کمک می کند.

 

نقاط مثبت آسیاب برقی:

 • سرعت و راحتی بیشتر اگر برای شما اولویت دارد آسیاب برقی انتخاب مناسب تری است.
 • آسیاب برقی انواع گوناگون دارد ،فضای مناسب برای جای دادن یک دستگاه آسیاب رومیزی به اندازه‌ی یک مخلوط کن است.
 • این دستگاه معمولاً بسیار قدرتمند است.
 • کار با آن آسانتر از آسیاب دستی است.
 • می توان بر حسب زمان و وزن آن را تنظیم کرد.
 • می توان انواع نرم و زبر قهوه را با آن تهیه کرد.
 • مقدار زیادی قهوه را می توان با آن آسیاب کرد.
 • با نوع با کیفیت آن می توان دقیق و به آسانی کار کرد.
 • تنوع بالا در انتخاب آسیاب برقی بالاست امروزه انواع  دستگاه آسیاب رومیزی  و دستگاه آسیاب صنعتی انتخاب گسترده ای به شما می دهد.

نقاط منفی آسیاب برقی:

  • نوع ارزان آن کیفیت آسیاب دستی را ندارد.
  • هزینه آسیاب برقی بالاتر از آسیاب دستی است
  • با نوع نا مرغوب آن نمی توان یک دست آسیاب کرد.

نقاط مثبت آسیاب دستی:

 • دانه ها در آن یک دست آسیاب می شوند.
 • کوچک و سبک است.
 • با دوام است.
 • آسان تمیز می شود.
 • ارزان است.
 • برای سفر مناسب است.

نقاط منفی آسیاب دستی:

 • انواع درجات زبری و نرمی را نمی توان با آن تهیه کرد.
 • کار با آن خسته کننده است .
 • تهیه مقدار زیاد آسیاب مواد و یا تهیه نوع نرم تر کمی مشکل و خسته کننده است.

نتیجه گیری 

دستگاه آسیاب دستی در طرح ها و مدل های مختلف وجود دارد که تقریبا ساختار تمامی آنها مشابه می باشد و بسیار ساده طراحی شده اند . از آسیاب دستی در دانه های سخت مانند قهوه و … نیز می توان استفاده کرد اما به علت اینکه با دست انجام می شود نیازمند نیروی انسانی بیشتر و کمی خسته کننده است آسیاب برقی این روزها استفاده بیشتری می شوند به علت سادگی کار ، سرعت بالا ، تولید محصول آسیاب شده یکدست و کاملا نرم ، البته بستگی به استفاده ای که قرار است از دستگاه آسیاب برقی شود شما دستگاه آسیاب خود را انتخاب می کنید .

5 1 رای
رتبه بندی مقاله
عضو
Notify of
guest
2 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات
حمید
حمید
3 روز قبل

دستگاه آسیاب رومیزی برای آسیاب مواد سخت و سفت مناسب کار عطاری لازم دارم قیمتش هم می خوام خیلی بالا نباشه لطفا یک آسیاب رومیزی بهم معرفی کنید .