پودر کیک : کسب درآمد بالا با سرمایه گذاری اندک

  • تاریخ انتشار : 2019/12/17
  • نظرات : یک دیدگاه

ويژگي ها و ارزش غذايي پودر كيك :

کیک نوعی شیرینی با منشأ اروپایی است که در تهیهٔ آن معمولاً چهار مادهٔ اصلی آرد، شکر، تخم مرغ و کره بهم زده شده و پس از درآمدن به حالت اسفنجی، پخته می‌شوند. به علاوه در برخی از انواع گوناگون کیک‌ها، از موادی چون نشاسته، روغن، میوهٔ درخت یا خشکبار و مایعاتی مثل شیر، آب یا آب‌میوه و ادویه‌جات گوناگون و همچنین از ماده‌ای برای حجم دادن به خمیر مثلبیکینگ پودر یا خمیرترش نیز استفاده می‌شود.
کیک از اواسط قرن هیجدهم بوجود آمده‌است. منشأ کیک نان است و به همین سبب تاریخچهٔ کیک با نان در هم آمیخته‌است.
امروزه براي تهيه يك كيك با طعم دلخواه مي توان با استفاده از پودرهاي كيك نيمه آماده و بهداشتي كه در فروشگاه ها عرضه مي گردند، طبق دستور سازنده، كيك مورد علاقه خود را در منزل تهيه و ميل نمود.

پودرکیک نیمه آماده :

پودر كيك نيمه آماده محصولي است كه از مواد اصلي شامل آرد گندم، شكر و بيكينگ پودر با يا بدون مواد اختياري تشكيل شده و در بسته بندي هاي مجاز و مناسب براي مصرف خانگي و يا صنايع قنادي تهيه و عرضه مي شود و مصرف كننده بايد آن را طبق دستور سازنده با آب يا شير، تخم مرغ، كره يا روغن نباتي (جامد يا مايع) مخلوط و سپس طبخ نمايد.
پودرکیک نیمه آماده طعم دارهمان پودرکیک نیمه آماده است که درآن ازمواد طعم دارواسانس های مجاز خوراکی استفاده شده است
مواد اختیاری: مواد اختیاری به منظور ایجاد مزه، رنگ، بو و بهبود کیفیت در پودر کیک استفاده می‌شود و شامل مواد زیر می‌باشد:
– طعم‌دهنده‌های مجاز خوراکی شامل پودر قهوه، پودر کاکائو، هل، دارچین، زنجبیل، زعفران و اسانس‌های مجاز شناخته‌شده از سوی سازمان‌های قانونی و ذی‌صلاح کشور، از نوع مورد مصرف در صنایع غذایی و پودری شکل که از نظر ویژگی‌ها با استانداردهای مربوطه مطابقت داشته باشند.
– فرآورده‌های شیر شامل شیر خشک بدون چربی، پودر آب پنیر و پودر مالتودکسترین. میزان استفاده از هر یک از فرآورده‌های شیر یا مخلوط آن‌ها نباید کمتر از ۳ درصد وزنی باشد.
– بهبود دهنده‌ها بر پایه اسیدلاکتیک، تارتاریک، استئاریک، منو و دی‌گلیسیریدهای خوراکی به میزان حداکثر ۵/۰ درصد وزنی.
-نمک طعام به میزان لازم
– پودرتخم مرغ ، سبزیها ، میوه ها ، مغزهای خوراکی

مواد اولیه مصرفی

مواد اولیه برای فرآیند تولید پودر کیک باید دارای ظاهری بی عیب و روی هم رفته کیفیتی مناسب باشند تا پس از فرآیند محصولی مطلوب بدست آید. تغییرات در خلال فرآیند اجتناب ناپذیر است ولی محصول نهائی باید کیفیت مطابق استاندارد داشته باشد که الزاماٌ با کیفیت مواد خام متفاوت است. یکنواختی در اندازه و درجه بندی از لحاظ اندازه و شرایط فیزیکی ماده اولیه مورد استفاده در تولید یکی از ارکان مهم فرآیند تولید پودر کیک است.
مواد اوليه مصرفي براي توليد پودر كيک شامل آرد، شكر، شير خشک، امولسیفاير، نمک ، بكينگ پودر و ساير افزودني ها و اسانس هاي خوراكي مجاز مي باشد كه هر كدام بر اساس تركيب توليد انتخابي ، تامين و مورد استفاده قرار مي گيرد.
از نظر مقدار مصرف سالیانه مي توان گفت كه ضريب مصرف ثابتي از مواد اوليه در كليه محصولات به كار مي رود كه به شرح ذيل مي باشد:
آرد 40درصد • شكر 20 درصد • شير خشک 30 درصد • امولسیفایر 2 درصد • نمک 5 درصد
بكينگ پودر 2 درصد • افزودني هاي مجاز 1 درصد
کیفیت تمام محصولات فرآیندی و بویژه فرآورده های آردی در ارتباط مستقیم با نوع و میزان مواد اولیه افزودنی می باشد .صنعت پودر کیک نیز از این قاعده مستثنی نبوده و انتخاب نوع و میزان هریک از مواد اولیه از اهمیت ویژه ای برخوردار است .
با توجه به اینکه کلیه پودرهای کیک نیمه آماده های تحت یک تکنولوژی معین ساخته می شوند ، اختلاف انواع مختلف آنها و تنوع وسیعی که در آنها مشاهده می گردد بیشتر به علت تفاوت در نوع اسانس و طعم بکار رفته و همچنین نوع آرد مصرفی می باشد .
مواد اولیه تولید پودر کیک به شرح ذیل می باشد:

آرد گندم

يكي از اجزاي مهم كيك مي باشد كه جز اصلي شكل دهنده به آن استفاده مي شود. چون كيك بايستي داراي بافت متخلخل، حفره هاي ريز با ديواره نازك و حالت اسفنجي باشد، براي ايجاد اين كيفيت نقش اصلي به عهده گلوتن يا پروتئين خاص تشكيل دهنده آرد مي باشد.
مقدار پروتئين آرد نبايد از حد معيني بالاتر باشد زيرا باعث سفت شدن بافت كيك و افزايش مصرف روغن و شكر مي شود. همچنين استفاده از آردهاي خيلي ضعيف و كم پروتئين كيك حاصله بافت مطلوب را به دست نخواهد آورد كه براي رفع اين نقيصه از تخم مرغ استفاده مي شود. آرد گندم هاي قرمز زمستانه با مقدار پروتئين 9-7 % و PH حدود 2/5 مناسب كيك مي باشند.
آرد كيك ( شيريني ) آرد گندمي است كه حد استخراج آرد از دانه در پايين درجه استحصال آن صورت گرفته باشد. و ويژگي هاي آن طبق جدول شماره (1) استاندارد ملي ايران شماره 2554 و جدول پيوست استاندارد ملي ايران شماره 2553 است.

شکر
نقش شکر تنها در شیرین کردن کیک نیست بلکه نقش مهم آن ثابت نگهداشتن حباب‌های ایجاد شده در تخم مرغ است. همچنین شکر در ایجاد بو و رنگ پس از پخت، در کیک‌های اسفنجی و کره‌ای نیز نقش دارد شکر باید مطابق استاندارد شماره 69 باشد. بعد از آرد و شکر یکی از مهمترین اجزاء فرمول پودر کیک می باشد که از شكر به منظور شيرين كردن و ترد كردن محصول كيك و توسعه رنگ پوسته كيك استفاده مي شود. شكر درجه كارامليزه شدن خمير كيك را پائين آورده و موجب مي شود كه پوسته كيك در دماي پايين تري رنگ دلخواه را بدست آورد.
شكر رطوبت را در مغز کیک نگه مي دارد كه در نتيجه بياتي را به تأخير مي اندازد. گلوكز و شكر اينورته از نظر وزني نسبت به ساكارز مؤثرتر مي باشند زيرا وزن مولكولي شان كمتر و در نتيجه تأثير استميك (اسمزي) آنها بيشتر مي باشد. افزايش تراکم شكر باعث مي شود كه خمير تمايل بيشتري براي حالت سياليت داشته باشد و هواي كمتري وارد آن شده و تحت اين شرايط خمير به آساني منتقل مي شود.
شكر در محصولات پختني مانند كيك باعث خوش طعمي و خوش رنگي (قهوه اي يا طلايي) مي شود. يكنواختي تخلخل در بافت محصول و در نتيجه تردي محصول را موجب مي گردد. مقدار معين شكر در كيك باعث بهبود الاستيسيته خمير و خاصيت مكانيكي خمير مي گردد. شكرهاي نرم يا پودري شده نسبت به شكرهاي با دانه درشت تر (كريستاله) نياز به Mix يا اختلاط كمتري دارند. بعلاوه در افزایش کیفیت خوراکی , بهبود طعم, روان کردن شبکه گلوتن, نگهداری آب در فرآورده و کمک به پوک کردن بافت محصول نقش مهمی دارد.

شیر خشک
شیر خشک مصرفی باید مطابق استاندارد 1531 باشد . برای بهبود طعم , رنگ, جلای سطح خارجی و بالا بردن ارزش غذایی فرآورده بکار می رود مقدار مناسب آن حدود 5٪ وزن آرد بر مبنای شیر خشک بدون چربی است. شیر خشک را می توان آنرا برای مدت طولانی تری نگهداری کرد و خطر فساد روزانه ی آن وجود ندارد. استفاده از شیر در کیک به منظور دستیابی به اهداف زیر می باشد:
تركيبات مختلف شير بطور كلي روي بافت و طعم محصول تأثير مي گذارد و باعث بهبود آن مي گردد. لاكتوز آن روي رنگ پوسته كيك اثر مطلوب دارد.موجب تقويت پيوند پروتئين به ساير تركيبات فرمول مي گردد و در نتيجه در استحكام بافت مؤثر است. شیر خشک باعث بالا بردن ارزش غذايي در محصول كيك مي گردد.

بیکینگ پودر
(Baking Powder) یک عامل ورآورنده شیمیایی رایج است که برای پف کردن، سبک شدن و کرکی شدن بافت، در بسیاری از کیک‌ها و شیرینی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. بیکینگ پودر شامل یک پودر قلیایی، یک نمک اسیدی و یک نوع نشاسته خنثی است. اجزاء اسیدی و قلیایی ترکیب می‌شوند تا به بیکینگ پودر، خاصیت ور آوردن خمیر بدهند.
در اغلب موارد این پودر برای پف کردن محصولاتی که از خمیرهای شل ساخته می‌شوند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. خمیرها به اندازه کافی برای نگه داشتن گاز در خودشان برای مدت طولانی قوی نیستند. بنابراین باید به سرعت با عوامل تخمیر کننده مانند جوش شیرین یا بیکینگ پودر واکنش دهند.
نقش بیکینگ پودر در کیک وقتی که مواد اسیدی با مواد بازی ترکیب شوند، معمولا در نتیجه این واکنش گاز تولید می‌شود. برای جلو‌گیری از اینکه این پودر بلافاصله پس از ایجاد شدن واکنش دهد، اسید هم در آن استفاده می‌شود. این کار باعث می‌شود که این پودر تا زمانی که آب به آن اضافه نشود، خود به خود واکنش ندهد. وقتی که رطوبت به بیکینگ پودر می‌رسد، اسید و باز واکنش می‌دهند و گاز دی‌اکسید کربن تولید می‌کنند. وقتی این گاز تولید شود، در خمیر گیر می‌افتد، که همین باعث تورم یا پف کیک می‌گردد.
همانطور که گفته شد، نشاسته خنثی که به بیکینگ پودر اضافه می‌شود، رطوبت محیط را جذب می‌کند. به علاوه از واکنش در طول مدت زمان نگهداری پودر، جلوگیری می‌کند.

نمک طعام
نمک باید مطابق استاندارد 26 باشد. مهمترین کاربرد آن بهبود طعم فرآورده می باشد همچنین موجب تسریع در تشکیل شبکه گلوتن و افزایش دوام آن می گردد. ناخالصی های نمک در رنگ و طعم کیک تاثیر منفی دارد, استفاده از نمک در فرمول کیک باعث افزایش شیرینی و کاهش اثر ترشی ها می شود. از مهمترین مواد افزودنی به نمک میتوان به آنتی اکسیدان اسید آسکوربیک و موادی که مانع جذب رطوبت نمک می شوند مانند نشاسته و کربنات سدیم اشاره کرد.

اسانس
اسانس های مورد استفاده در تولید پودر کیک باید مطابق استاندارد 2274 باشد. برای بهبود عطر و طعم کیک از انواع اسانس مانند پرتغال, نارگیل, وانیل و کاکائو استفاده می گردد. در کیک ساده طعم دهنده وانیل بیشترین کاربرد را دارد دلیل این امر نیز طعم ویژه وانیل و قیمت ارزان آن است, مقدار اسانس در فرمول انواع کیک حدود 5 /. در 1000 است.

امولسیفایر
کار اصلی آنها پایدار کردن دو فاز مایع غیر قابل مخلوط شدن است در بیسکویت سازی از امولسیفایر ها در موارد زیر استفاده می کنند:

الف- کم کردن مقدار چربی فرمول که برای این منظور از دی استیل تارتاریک اسید و استر منو گلیسیرید استفاده می شود.

ب- کم کردن چربی های جامد و امکان استفاده از روغن های مایع بجای آنها که از گلیسرول منو استارت استفاده می شود.

پ- نرم کردن بافت بیسکویت که در این مورد از منو گلیسیرید اتوکسیلیت استفاده می گردد.

مواد پوک کننده و تردکننده: انواع مختلفی دارد که پرکاربردترین روش پوک کردن روش شیمیایی است .

الف- روش شیمیایی: در آن از نمک هایی مانند بی کربنات سدیم استفاده می گردد که در اثر حرارت فر باعث تولید گاز کربنیک و پوک شدگی محصول می شود.

ب- روش بیولوژیکی : برای پوک کردن از مخمر ساکرومایسس سروزیه استفاده می گردد که به تولید گاز کربنیک می پردازد .

روش فیزیکی: در این روش از بخار آب و هوا برای پوک کردن استفاده می گردد.
امولسیفایر ها به عنوان ترکیبات فعال سطحی یا سور فکتانت معروف بوده که دارای خواص دوگانه چربی دوستی و آبدوستی می باشند که به همین سبب با افزودن امولسیفایر ها به دو مایع که در حالت عادی غیر اختلاط هستند می توان یک امولسیون تشکیل داد. از انواع مختلف امولسیفایر ها میتوان به مونوگلیسیرید تقطیر شده (DMG )، سدیم استئارویل لاکتیلیک (SSL)، دی استیل تارتاریک استر مونو گیلیسیرید ( DATEM )، پلی گلیسرول استر ( PGE )اشاره کرد.
Diacetyl TartaricAcid Esters of Mono‐ and Diglycerides (DATEM) E472 داتم گلوتن گاز دی اکسید کربن حاصل از تخمیر خمیر را درخود حفظ نموده و باعث افزایش حجم خمیر کیک می شود.

تجهيزات مورد نياز براي توليد انواع مخلوط هاي نيمه آماده پودري از جمله پودرکیک :

تجهيزات جابجايي و آماده سازي مواد اوليه پودري
باسكول يا ترازو
الك
آسياب شكر در صورت لزوم میتوانید از اسیاب شکر توس شکن خراسان استفاده نمایید <= برا مشاهد کلیک کنید
میکسر در صورت لزوم میتوانید از میکسر ریبون توس شکن خراسان استفاده نمایید   <= برای مشاهد کلیک کنید
فلزياب
دستگاه پركن
دستگاه بسته بندي اتوماتيك
دستگاه چاپگر يا برچسب زن

بررسي اجمالي تكنولوژي و روش هاي توليد پودر کيك :

در ابتدا فرآیند تولید پودر کیک نیمه آماده آرد گندم وارد كارخانه شده و پس از بررسي و كنترل هاي لازم و مطابق استاندارد هاي لازم براي توليد محصول بكار گرفته مي شود. فرایند تولید آرد دارای پیچیدگی های خاص خود می باشد مهمترین بخش در فرایند تبدیل گندم به آرد ، فرایند آسیاب می باشد به همین سبب درانتخاب آسیاب گندم باید دقت لازم راداشت آسیاب های پین میل صنعتی گندم شرکت توس شکن خراسان این قابلیت را دارند که عمل جداکردن آندوسپرم از پوسته و جوانه و نرم کردن و کوچک کردن اندازه ذرات آندوسپرم برای تولید آرد را به گونه ای انجام دهند که بازدهی تولید آرد بالا رفته و ذرات پوسته و جوانه درآرد باقی نماند و آردی یکدست و با کیفیت به دست آید .درنتیجه ی استفاده ازآسیاب های صنعتی پین میل گندم قابلیت نگه داری آرد طولانی تر می شود. آرد گندم را بر مبنای خاکستر طبقه بندی می کنند. از روی ميزان خاکستر می توان به درجه استخراج آرد ، درجه رنگ و تیرگی یا روشنی آرد پی برد و نوع مصرف و مناسب بودن آنرا تعیین نمود. نکته دیگری که حائز اهمیت به نظر می رسد، مسئله نگهداری آرد با روش های مناسب و در شرایط مساعد است.
آرد را می توان در سیلو یا کیسه های کتانی ، کاغذی و الیاف مصنوعی نگهداری نمود. محل نگهداری آرد باید تمیز، خشک، بدون بو وعاری از حشرات و جوندگان باشد. انبار آرد باید به راحتی قابل تهویه بوده و در مقابل رطوبت، حرارت و اشعه آفتاب محفوظ باشد. با پیشرفت تکنولوژی، امروزه می توان آرد را در سیلو نگهداری نمود. آرد در سیلوهای مدرن بصورت معلق درآمده و تحت فشار هوا به راحتی انتقال می یابد. بهتر است به منظور جلوگیری از تبادل شدید حرارتی ، سیلوها ی آرد در ساختمان یا در محیط بسته تعبیه شوند.
بطور کلی در شرایط معمولی، آرد تیره یا کامل را می توان حداکثر 10 روز و آرد روشن را بين 3-2 ماه نگهداری نمود. شرایط مناسب برای انبار کردن، رطوبت نسبی هوای 65-60 درصد و حرارت حداکثر 20 درجه سانتی گراد و تهویه کافی می باشد که در این صورت می توان آرد تیره یا کامل را حداکثر تا یک ماه و آردهای روشن را حداکثر تا 6 ماه نگهداری نمود.
بنابراین آردهای روشن بعلت پائین بودن مقدار چربی و آنزیم ها می توانند نسبت به آردهای تیره به مدت طولانی تری ذخیره شوند. البته پس از نگهداری آرد به مدت طولانی باید آنرا کنترل و آزمایش های لازم را بر روی آن انجام داد.
بطور کلی آماده سازی آرد شامل : 1- الک کردن 2-اختلاط آرد و 3-رساندن درجه حرارت آرد به حد مطلوب می باشد.

از طریق الک کردن می توان به نتایج زیر دست یافت:

ناخالصی های آرد جدا می گردد.
بازدهی خمیر افزایش می یابد.
ذرات بهم چسبیده آرد از هم جدا می شوند.
مخمرها و باکتری ها تکثیر می یابند.
احتمال کپک زدگی آرد کاهش می یابد.
درصد رطوبت آرد به میزان کمی کاهش می یابد.
برای این کار میتوان از دستگاه آسیاب پین میل بدون توری شرکت توس شکن خراسان استفاده کرد که شامل چند الک است که روی هم قرار گرفته اند. بعلت عدم یکنواختی کیفیت و محدودیت آردهای تولیدی باید به منظور بهبود کیفیت آرد مورد نیاز، آردهای موجود باهم مخلوط شوند.
به این منظور کارخانجات در هر مرحله آردهای ورودی را بطور جداگانه در سیلوها نگهداری می کنند و در صورت لزوم آنها را با یکدیگر مخلوط می کنند. و درصورت وجود نارسائی و ضعف مواد بهبود دهنده به آنها اضافه می نمایند.
فرآیند تولید پودرشکرهم با وجود آسیاب پین میل صنعتی شکرتوس شکن خراسانبه راحتی انجام پذیراست جنس قطعات به کاررفته درآسیاب استیل ضدزنگ ومقاوم دربرابرحرارت وتغییرشکل بوده تا خواص موردنظر شکرحفظ شود ساختارفلزی آسیاب شکر یعنی بارریزوخروجی وسایرقطعات مخصوص پودر کردن شکرطراحی وساخته شده تااین آسیاب تمام استیل صنعتی بتواند باسرعت بالا، بدون هدررفت وگرد وغبار 800 کیلوگرم درساعت شکررا به پودری حریری ویکدست تبدیل نماید . وجود آهن ربای بسیار قوی در ورودی اسیاب مانع از ورود فلزات به داخل دستگاه می شودواین مزیت شمارا ازخریدن فلزیاب مجزا بی نیاز می سازد .
درادامه فرآیندتولید پودرکیک طبق فرمولاسیون موجود در واحد هاي صنعتي اقدام بر وزن كشي مقادير لازم مواد اوليه همچونآرد، پودر شكر ، شير خشک ، امولسیفایر ، نمک ، بكينگ پودر ، اسانس ها و افزودني هاي مجاز خوراكي مي شود. آنگاه پس از برداشت به مقدار كافي هر يک از مواد اوليه شروع به تركيب كرده،برای ترکیب وهمگن سازی میتوان از دستگاه میکسرپادل ریبون( paddle ribbon blander) ساخت شرکت توس شکن خراسان استفاده کرد به کمک این دستگاه U شکل که دارای مخزن بزرگی برای نگهداری مواد وهمچنین دارای تیغه هایی است که مواد را برای درهم شکسته شدن تحریک میکند ، میتوان انواع پودرها ومواد گرانولی را درحجم های بالا درهم آمیخته و به درصد یکنواختی قابل قبولی رساند . بعد از تركيب در مقادير مورد نظر به وسیله ی دستگاه بسته بندی مي گردد.
ویژگی های ظاهری وحسی پودرکیک :
ويژگي هاي ظاهري: پودر كيك نيمه آماده بايد به صورت همگن و بد كلوخه باشد. همچنين پس از پخت طبق دستور سازنده بايد از بافت و كيفيت مطلوب برخوردار باشد.
بو و مزه: پودر كيك بايد بو و مزه مربوط به مواد طعم دهنده مصرفي و اظهار شده روي بسته بندي را خصوصاً پس از پخت دارا باشد و بدون بو و مزه تند شدگي، ماندگي و صابوني باشد.
رنگ: پودر كيك بايد پس از پخت رنگ مواد تركيبي خود را دارا باشد.
قابليت پخش: پودر كيك بايد قابليت پخش يكنواخت در آب يا شير را طبق دستور سازنده دارا باشد.
مواد خارجي: پودر كيك بايد بدون هرگونه مواد خارجي مانند ذرات ريز شن، شيشه، فلز، لارو و پوسته لارو، تخم حشره و … باشد.
ويژگي هاي ميكروبي: پودر كيك بايد با رعايت شرايط خوب ساخت تهيه و بسته بندي شود، به گونه اي كه هنگام مصرف بدون مواد ناخواسته بوده و ميكروب هاي بيماري زا و سموم ناشي از آنها در آن به حدي نباشد كه سلامت مصرف كننده را به خطر بيندازد.
ویژگی های میکروبی پودرکیک نیمه آماده مطابق جدول مقابل می باشد :

حد قابل قبول ويژگي ها رديف
در1گرم 10 ⁵ شمارش كلي باكتري هاي مزوفيل هوازي 1
در1گرم 10² آنتروباكترياسه 2
منفي در 1 گرم اشريشياكلي 3
منفي در 25 گرم سالمونلا 4
منفي در يك دهم گرم استافيلوكوكوس اورئوس كوآگولاز 5
در 1 گرم10³ كپك 6
در 1 گرم10³ مخمر 7

ويژگي هاي شيميايي پودر كيك نيمه آماده برابر جدول مقابل مي باشد:

حد قابل قبول ويژگي ها رديف
حداقل 35 گرم ساكاروز( در 100 گرم پودر خشك كيك) 1
حداقل 1 گرم قند احياءكننده برحسب لاكتوز( در 100 گرم پودر خشك كيك) 2
حدقل 5/4 گرم پروتئين(در 100 گرم پودر خشك كيك) 3
حداكثر 9 گرم رطوبت( در 100 گرم پودر خشك كيك) 4
حداكثر 5/3 گرم خاكستر كل( در 100 گرم پودر خشك كيك) 5
6- 5/7 PH 6

بسته بندی و نشانه گذاری :
پودر کیک بايد در بسته بندي هايي از جنس مناسب و مجاز براي مواد غذايي، محكم و غيرقابل نفوذ به گونه اي كه كيفيت و كميت فرآورده تا هنگام مصرف حفظ نماید و اثرسوء روی آن نداشته باشد ، بسته بندی شود.براي محافظت بيشتر اين فرآورده، مي توان از بسته بندي ثانويه (مانند جعبه هاي مقوايي) نيز استفاده نمود. پودر کیک باید بو و مزه مربوط به مواد طعم‌دهنده مصرفی و اظهار شده روی بسته‌بندی را خصوصاً پس از پخت دارا باشد و بدون بو و مزه تند شدگی، ماندگی و صابونی باشدتفاوت انواع پودر کیک به طعم و رنگ آن برمی گردد
در نشانه گذاري بسته هاي حاوي اين فرآورده آگاهي هاي زير بايد به زبان فارسي، به طور خوانا و پاك نشدني روي بسته ها نوشته یا چاپ شود :

– نام و نوع فرآورده
– نام و آدرس توليدكننده يا علامت تجارتي آن در صورت داشتن شماره سري ساخت
– شماره پروانه ساخت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي
– تاريخ توليد (به روز، ماه و سال)
– تاريخ سپري شدن قابليت مصرف (به روز، ماه و سال)
– درج اجزاء متشكله
– دستور مصرف و نگهداري
– عبارت ساخت ايران

اگر شما به عنوان فردی که به تازگی می خواهید وارد صنعت پودرکیک شوید این مطلب را می خوانید، به شما پیشنهاد میکنیم که برای راه اندازی خط تولید پودرکیک خود حتما مواردی که در ذیل به آن اشاره شده را درنظربگیرید :

1 – استخدام مشاور حرفه ای راه اندازی خط تولید پودرکیک ودرنظرگرفتن طرح امکان سنجی
2 – تهیه استراتژی و بیزنس پلن راه اندازی خط تولید پودرکیک
3 – تهیه ملک مورد نظر برای راه اندازی
4 – تهیه نقشه تاسیسات
5 – تهیه نقشه دکوراسیون به صورت سه بعدی.
6 – اجرای پروژه در حوزه تاسیسات و دکوراسیون.
7 – خرید تجهیزات
8 – استخدام پرسنل مورد نیاز
9 – خرید مواد اولیه برای تهیه ی پودرکیک
10 – تولید آزمایشی
11 – آموزش پرسنل
12 – تهیه اکسسوری
13 – ﺑﺮرﺳﻲ و ﺗﻌﻴﻴﻦ ﻣﻴﺰان آب ، ﺑﺮق ،ﺳﻮﺧﺖ، اﻣﻜﺎﻧﺎت ﻣﺨﺎﺑﺮاﺗﻲ و ارﺗﺒﺎﻃﻲ و ﭼﮕﻮﻧﮕﻲ ﺗﺄﻣﻴﻦ آﻧﻬﺎ
مطالعات امکان سنجی، مطالعات کارشناسی است که قبل از اجرای طرحهای سرمایه گذاری اقتصادی انجام میگیرد. در این مطالعات از نگاه بازار، فنی و مالی و اقتصادی طرح مورد بررسی و آنالیز قرار گرفته و نتایج حاصل از آن به عنوان مبنایی برای تصمیم گیری سرمایه گزاران مورد استفاده قرار میگیرد. دراین مطالعات باید اطلاعات لازم دررابطه با قیمت داخلی وجهانی محصول ، شرایط واردات و صادرات ، اهمیت استراتژیکی ، وضعیت عرضه وتقاضا ودیگرمسائل مرتبط مدنظرقراربگیرد تا بتواند سرمایه گذاررا درتصمیم گیری خودبرای ایجادکسب وکارمناسب بادرآمد بالا وکارآفرینی کمک نماید با ارائه وتدوین این طرح میتوان جهت اخذ وام بانکی ازبانک ها وموسسات مالی و وام قرض الحسنه ی خوداشتغالی ازصندوق کارآفرینی امید ، گرفتن مجوزازسازمان دولتی ووزارت تعاون اقدام کرد.